Спочатку команда proto produkciia створила цей словник продюсування для себе. З часом він обріс експертизою десятка практиків та зворотнім зв’язком, що поділитися цим документом назовні – рішення невідворотнє.
Словник може бути корисним в різних функціях – наприклад, для орієнтації на початку проєкту або ж професійного шляху. А ще будь-який словник не лише резюмує контест, але й формує його з прицілом на майбутнє. Цей також.
Словник починається загальними термінами (нижче), а потім занурюється в окремі сфери за розділами:
• Загальні терміни
• Театральне виробництво
• Музичне виробництво
• Продукция освітніх / навчальних подій
• Онлайн продукція
Хай читається легко!
Команда proto produkciia
Укладачі та укладачки словнику:
Агенція proto produkciia,
Ольга Дятел, Альона Каравай, Роман Дима, Володимир Бурковець, Олексій Мельничук, Віталій Кекух, Діана Дерій
Консультанти та консультантки:
Ілля Разумейко, Олесь Зазулін, Марія Тимощук, Наталя Трамбовецька
Вичитка та редактура:
Марія Тимощук, Альона Каравай
Загальні терміни
Продукція / продакшн / виробництво
Термін походить з англійської (“production”) та відправляє нас до глаголу “produce” – “виробляти” або “продукувати”. Українською цей термін перекладається як “продакшн”, “продукція” або “виробництво”. Найчастіше в фаховому середовищі використовується перший варіант, хоча в окремих нішах є намагання використовувати більш звичний для вуха варіант “виробництво” (наприклад, “мистецьке виробництво”).
Продукція в широкому розумінні – це практична реалізація проєкту та втілення задуму. Якщо детальніше, це процес створення матеріальних та нематеріальних ресурсів з ціллю отримання готового продукту. Таким продуктом може бути фільм, реклама, вистава, музичний запис, тощо.
У вужчому розумінні цей термін найчастіше використовується в сфері кіноіндустрії та реклами й передбачає, відповідно, процес створення аудіовізуального продукту. В цій сфері існує також термін постпродукція, який означає етап виробництва після зйомок, який включає в себе редакцію, монтаж, озвучування, тощо.
Агенція proto produkciia в своїй практиці використовує поняття “продукції” в широкому розумінні реалізації будь-якої задумки чи проєкту та займається виробництвом мистецьких та освітніх продуктів.
Мистецький продакшн /
мистецьке виробництво
Відповідник англійською мовою: art production / artistic production.
Процес реалізації творчої ідеї та її практичного перетворення в осяжний мистецький продукт (наприклад, у виставу, кінофільм, концерт).
Освітній продакшн
Відповідник англійською мовою: educational production.
Процес практичної реалізації навчальної програми, який включає в себе менеджмент процесів в чотирикутнику “той, хто навчається”, “той, хто навчає”, “предмет навчання” та “навчальний простір”.
В англомовному середовищі цей термін є відносно новим та використовується переважно в сфері формальної освіти. Агенція proto produkciia в своїй практиці використовує це поняття в ширшому розумінні та переважно в контексті неформальної освіти.
Копродукція
Це виробництво (і часто фінансування) певного продукту двома або більше продюсерськими компаніями. У разі міжнародної копродукції у виробництві продукту беруть участь продюсерські компанії з різних країн.
Так само як і “продукція”, цей термін переважно використовується в сфері кіновиробництва та виробництва аудіовізуальних продуктів, але не обмежується лише
цією сферою.
Борд директорів або центр прийняття
рішень щодо продукції
Підтримка фінансування, вибір тем продукції, вибір продюсера та режисера – це спектр рішень, які приймаються перед стартом роботи над продукцією певним центральним органом. В залежності від проєкту та юридичної структури його стейкхолдерів таким органом може бути правління, виконавчий продюсер або ж група творців проєкту, які спільно приймають центральні рішення щодо його продукції.
Виконавчий продюсер /
виконавча продюсерка
CEO, тобто головний виконавчий директор або директорка процесу виробництва проєкту.
Виконавчий продюсер або виконавча продюсерка може реалізовувати декілька проєктів одночасно. Часто він або вона забезпечує фінансування виробництва – або за власні кошти, або організовує їх пошук. Ця людина знаходить продюсера та формує команду з інших ключових гравців.
Продюсер / продюсерка
Працює над конкретною продукцією. Продюсер або продюсерка розробляє бюджет продукції та забезпечує графіки щодо всіх компонентів проєкту – від розвитку до дистрибуції. В тому числі, він або вона організовує простір для репетицій, прослуховувань, робочих зустрічей, вистави, тощо. Продюсер або продюсерка координує роботу всіх відділів, слідкує за використанням бюджету, укладає контракти з персоналом та артистами. Важливо, що він або вона працює у тісній співпраці з режисером.