Словник продюсування

Слова важливі.

Спочатку команда proto produkciia створила цей словник продюсування для себе. З часом він обріс експертизою десятка практиків та зворотнім зв’язком, що поділитися цим документом назовні – рішення невідворотнє. Словник може бути корисним в різних функціях – наприклад, для орієнтації на початку проєкту або ж професійного шляху. А ще будь-який словник не лише резюмує контест, але й формує його з прицілом на майбутнє. Цей також.

Словник починається загальними термінами (нижче), а потім занурюється в окремі сфери за розділами:

• Загальні терміни
• Театральне виробництво
• Музичне виробництво
• Продукция освітніх / навчальних подій
• Онлайн продукція

Хай читається легко!
Команда proto produkciia

Укладачі та укладачки словнику:

Агенція proto produkciia, Ольга Дятел, Альона Каравай, Роман Дима, Володимир Бурковець, Олексій Мельничук, Віталій Кекух, Діана Дерій

Консультанти та консультантки:

Ілля Разумейко, Олесь Зазулін, Марія Тимощук, Наталя Трамбовецька

Вичитка та редактура:

Марія Тимощук, Альона Каравай

Загальні терміни

Продукція / продакшн / виробництво

Термін походить з англійської (“production”) та відправляє нас до глаголу “produce” – “виробляти” або “продукувати”. Українською цей термін перекладається як “продакшн”, “продукція” або “виробництво”. Найчастіше в фаховому середовищі використовується перший варіант, хоча в окремих нішах є намагання використовувати більш звичний для вуха варіант “виробництво” (наприклад, “мистецьке виробництво”).

Продукція в широкому розумінні – це практична реалізація проєкту та втілення задуму. Якщо детальніше, це процес створення матеріальних та нематеріальних ресурсів з ціллю отримання готового продукту. Таким продуктом може бути фільм, реклама, вистава, музичний запис, тощо.

У вужчому розумінні цей термін найчастіше використовується в сфері кіноіндустрії та реклами й передбачає, відповідно, процес створення аудіовізуального продукту. В цій сфері існує також термін постпродукція, який означає етап виробництва після зйомок, який включає в себе редакцію, монтаж, озвучування, тощо.

Агенція proto produkciia в своїй практиці використовує поняття “продукції” в широкому розумінні реалізації будь-якої задумки чи проєкту та займається виробництвом мистецьких та освітніх продуктів.

Мистецький продакшн /
мистецьке виробництво

Відповідник англійською мовою: art production / artistic production. Процес реалізації творчої ідеї та її практичного перетворення в осяжний мистецький продукт (наприклад, у виставу, кінофільм, концерт).

Освітній продакшн

Відповідник англійською мовою: educational production. Процес практичної реалізації навчальної програми, який включає в себе менеджмент процесів в чотирикутнику “той, хто навчається”, “той, хто навчає”, “предмет навчання” та “навчальний простір”. В англомовному середовищі цей термін є відносно новим та використовується переважно в сфері формальної освіти. Агенція proto produkciia в своїй практиці використовує це поняття в ширшому розумінні та переважно в контексті неформальної освіти.

Копродукція

Це виробництво (і часто фінансування) певного продукту двома або більше продюсерськими компаніями. У разі міжнародної копродукції у виробництві продукту беруть участь продюсерські компанії з різних країн. Так само як і “продукція”, цей термін переважно використовується в сфері кіновиробництва та виробництва аудіовізуальних продуктів, але не обмежується лише цією сферою.

Борд директорів або центр прийняття рішень щодо продукції

Підтримка фінансування, вибір тем продукції, вибір продюсера та режисера – це спектр рішень, які приймаються перед стартом роботи над продукцією певним центральним органом. В залежності від проєкту та юридичної структури його стейкхолдерів таким органом може бути правління, виконавчий продюсер або ж група творців проєкту, які спільно приймають центральні рішення щодо його продукції.

Виконавчий продюсер /
виконавча продюсерка

CEO, тобто головний виконавчий директор або директорка процесу виробництва проєкту. Виконавчий продюсер або виконавча продюсерка може реалізовувати декілька проєктів одночасно. Часто він або вона забезпечує фінансування виробництва – або за власні кошти, або організовує їх пошук. Ця людина знаходить продюсера та формує команду з інших ключових гравців.

Продюсер / продюсерка

Працює над конкретною продукцією. Продюсер або продюсерка розробляє бюджет продукції та забезпечує графіки щодо всіх компонентів проєкту – від розвитку до дистрибуції. В тому числі, він або вона організовує простір для репетицій, прослуховувань, робочих зустрічей, вистави, тощо. Продюсер або продюсерка координує роботу всіх відділів, слідкує за використанням бюджету, укладає контракти з персоналом та артистами. Важливо, що він або вона працює у тісній співпраці з режисером.

Контакти

КИЇВ
вул. Миколи Лисенка 8, офіс 39
ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
вул. Січових Стрільців, 15а
Copyright © 2022 proto produkciia
Слідкуйте за нами в соцмережах
Доступні способи оплати
Доступні способи оплати
Copyright © 2022 proto produkciia