Словник з театрального виробництва розділений на три категорії: “Документи”, “Люди”, “Елементи”, “Техніка”. Терміни, зібрані в словнику, стосуються продукції концертів, вечірок, рейвів та фестивалів.
Райдери
Технічний райдер
Перелік обладнання для музикантів та музиканток, який передають організаторам для технічного забезпечення виступу. Як правило, до цього документу входить детальний список музичного та світлового обладнання (з зазначенням специфікацій), план розташування музикантів та техніці на сцені, тощо. Також у технічному райдері можуть прописуватися умови по проведенню саунд-чеку.
Побутовий райдер
Документ, в якому розписаний перелік вимог музикантів та музиканток побутового характеру: транспортування, проживання, харчування, гримерки, спеціальні побажання, тощо. Цей документ також включає повний перелік команди музикантів, включаючи звукорежисера, директора чи інших супроводжуючих осіб, яким має бути забезпечене проживання та харчування. Часом побутовий райдер може включати інформацію стосовно гонорарів.
Люди
Нагадуємо, що це словник, а не виключний перелік обов’язкових функцій в команді. В рамках кожної продукції визначається свій набір – в залежності від потреб та об’єму продукції, а також наявних ресурсів.
Музичний менеджер_ка або директор_ка
Направляє музичну кар’єру музиканта, музикантки чи колективу, слідкує за комерційною складовою діяльності та займається промоцією свого підопічного. Часто музичний менеджер чи менеджерка також виконують адміністративну та організаторську роботу – наприклад, оформляють договори, організовують записи в студії, складають побутові
райдери, тощо.
Букінг-менеджер /
букінг-менеджерка
Окрема людина або букінг-агенція. Забезпечує музикантів та музиканток виступами: надсилає та приймає запити для виступів, веде перемовини з промоутер_ками, адмініструє підписання договорів.
Промоутер / промоутерка
В широкому розумінні, це той або та, хто професійно займається просуванням певного продукту або події.
В музичному виробництві цей термін часто використовується в сфері рейвів та клубів електронної музики та має дещо ширше значення, охоплюючи організацію вечірки на певних умовах. При чому, промоутер в рамках організаційних завдань займається також й рекламою.
Тур-менеджер / тур-менеджерка
Супроводжує музикантів, музиканток чи колективу(вів) протягом туру. В сферу завдань тур-менеджера може входити: створення маршруту та купівля квитків, бронювання проживання та харчування, комунікація з промоутерами, ведення бухгалтерії, вирішення організаційних питань, тощо.
Хедлайнер / хедлайнерка
Музиканти та музикантки, які приваблюють найбільше уваги до події серед слухачів. Як правило, хедлайнер_ка виступає у кінці лайн-апу.
Резидент / резидентка
Музикант_ка, що закріплений за клубом/лейблом. Резидент співпрацює з клубом на наступних умовах – виступає з певною періодичністю, вказує приналежність до клубу. Натомість клуб або промо-група просуває своїх резидентів на
музичному ринку.
Хантер / шукач талантів / скаут
Шукає нових артистів та артисток на різних платформах. Їздить на локальні фестивалі та події. Допомагає складати лайнап для концерту.
Квитковий агент
Займається продажем квитків за комісію. Окрім того, квитковий агент може займатися просуванням концерту.
Часом квиткові агенти мають супроводжуюче медіа, яке розповідає про музику та сприяє просуванню музичних подій.
Режисер концерту / режисерка концерту
Відповідає за музичну концепцію та проведення концерту. Керує художньою частиною події і творчою групою.
Звукорежисер / звукорежисерка
Керує звуком та відповідає за його якість під час виступу та/або запису. Головною сферою відповідальності звукорежисер_ки є створення у слухачів відповідного настрою і сприйняття, на яке розраховують музиканти та організатори.
Художник по світлу / художниця по світлу
Керує світлом на сцені. Спільно з режисер_кою розробляє стилістику художнього світлового оформлення, бере участь у створенні макету оформлення, супроводжує монтаж обладнання.
Стейдж-дизайнер / стейдж-дизайнерка
Розробляє та втілює загальну концепцію вигляду сцени (розміщення елементів та синхронізація між ними). В театральній продукції це б назвали сценографією
Стейдж-менеджер /
cтейдж-менеджерка
Організовує роботу сцени та відповідає за технічний сетап. До обов’язків входить комунікація з усіма учасниками сценічного процесу та їх координування, забезпечення необхідного реквізиту та технічного забезпечення.
Краудменеджер /
краудменеджерка
Прогнозує та слідкує за паттернами поведінки натовпу під час події та забезпечує безпеку проведення заходу. Таких фахівців залучають на масові події та фестивалі з великим потоком людей, аби уникнути ризикових ситуацій (наприклад, таких, як трагічна тиснява на Love Parade в 2010 році).
Викидайло
Працівни_ця охорони, що стежить за порядком, приймає рішення щодо пропуску осіб на територію подію тощо. А взагалі – класне слово!
Елементи
Тур / промо-тур
Серія виступів у короткий відрізок часу у різних містах та/або країнах з однією програмою. Часто тур організовується у підтримку нового альбому чи іншої музичної програми.
Лайн-ап
Перелік артист_ок, що виступають на події.
Тайм-ап
Послідовність виступів артист_ок на події.
Саунд-чек
Етап підготовки музичної події, за якої музиканти та музикантки відлаштовують звук та/або розігріваються перед виступом. Саунд-чек проводиться в день музичної події за декілька годин до її початку або ж (в кращому, але рідшому випадку) за день до концерту. У випадку лайн-апу з кількома музикантами саунд-чек проводиться в зворотному порядку виступам протягом концерту.
Лайв
Виступ музикантів та музиканток наживо на музичній події. Часто використовується у відношенні до електронної музики.
Face control / FC
Обмеження входу на територію події за певними критеріями. Такими критеріями можуть бути: стиль одягу, стать, поведінка, обізнаність у подробицях вечірки.
Гест-ліст
Список гостей, які мають право на безкоштовний вхід. Формується організаторами.
Плюс
Безкоштовний квиток.
Афтер
(Аfter party) вечірка, яка відбувається після основної події. Як правило, має стихійний характер, безкоштовна та може супроводжуватися речовинами та джемами музикантів і музиканток.
Пре-паті
(Рre party) розігрів перед основною подією. Може бути як організованою організаторами основної події, так і стихійно учасни_цями та відвідувач_ками події.
Фан-зона
Зона події призначена для фанатів. Найчастіше така зона розташовується під сценою, є стоячою й квитки в неї коштують дешевше.
Бекстейдж
Дії та процеси, які не бачить глядач, що відбуваються
за сценою.
Автограф-сесія
Подія, на якій музиканти та музикантки роздають автографи прихильникам та прихильницям.
Джем
Спільна музична імпровізація для кількох музикантів чи музиканток.
Колаборація
Співпраця між артист_ками. Результатами колаборації в музиці найчастіше є спільний запис композиції або виступ.
Лейбл
Займається видавництвом музики на фізичних носіях або у цифровому вигляді. Лейбл співпрацює з музикантами на умовах контракту, який окреслює подробиці розподілу прибутку, маркетингу, запису музики і етапи роботи. Таким чином, лейбл забезпечує просування та архівування музики.
Мерч
Брендовані речі для продажу прихильникам. До асортименту мерчу можуть входити футболки, верхній одяг, блокноти, запальнички тощо.
Техніка
Беклайн
Музичне обладнання, що забезпечує музикантів та музиканток на сцені можливістю чути власне виконання музики без впливу акустичної системи.
Фронтлайн
Музичне акустичне обладнання, що забезпечує слухачів можливістю чути виступ музикантів та музиканток.
Сетап
Загальна назва для всього музичного обладнання на події.
Прокатчик
Надає в оренду технічне обладнання для забезпечення проведення концерту. До переліку може входити звукове, світлове, мультимедійне обладнання.
Сабвуфер
Частина акустичної системи, що відтворює звуки низьких частот.
Топ
Частина акустичної системи, що відтворює звуки високих частот.
Пари
Прожектор.
Мікшерний пульт
Пристрій, що дозволяє музикант_кам комбінувати акустичні властивості інструментів у будь-яких комбінаціях. Може бути аналоговим або управлятися з планшета.
Концертний запис
Аудіо та/або відео записане під час живого виступу музикантів та музиканток на сцені. Такі записи відрізняються від студійних менш якісним звучанням, проте значно краще відтворюють атмосферу виступу.
Зведення
Операція процесу виробництва аудіокомпозиції, стадія створення із окремо записаних доріжок однієї композиції.
Мастеринг
Операція процесу виробництва аудіокомпозиції, її фінальна стадія створення.
Укладачі та укладачки словнику:
Агенція proto produkciia,
Ольга Дятел, Альона Каравай, Роман Дима, Володимир Бурковець, Олексій Мельничук, Віталій Кекух, Діана Дерій
Консультанти та консультантки:
Ілля Разумейко, Олесь Зазулін, Марія Тимощук, Наталя Трамбовецька